Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018

Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018

Občania a občianske združenia     Za tím KC PRIESTOR Mirka Sabová Dudášová, predsedkyňa združenia    

Komunitné centrum PRIESTOR tento rok opäť nezaháľalo. Pripravilo 19 vlastných podujatí, hostilo ďalších dvadsať stretnutí iných organizácií či jednotlivcov a privítalo viac ako 550 návštev. V spolupráci s ďalšími organizáciami zorganizovalo prvý komunitný festival VATA fest a rozbehlo program pre žiakov a žiačky - PRIESTOR na rozvoj.

 

VZDELÁVALI SA ČLENOVIA VIACERÝCH ZDRUŽENÍ I ŽIACI ZO SEREDE A Z OKOLIA

V roku 2018 vznikol vďaka finančnej podpore Mesta Sereď projekt PRIESTOR na rozvoj. Ide o rozvojový program, ktorý vo svojej prvej časti spojil niekoľko organizácií a ich členov vyškolil v práci s mládežou. Mladí ľudia, ktorí sa pripravovali na úlohu mentora svojich mladších zverencov, sa tak zlepšili v témach ako spätná väzba, aktívne počúvanie či reflexia.

 

Vďaka podpore Nadácii pre deti Slovenska program pokračoval pre mladých študentov a študentky, ktorí získali svojich mentorov a mentorky, teda skúsenejších dobrovoľníkov, aktivistov či podnikateľov. Žiaci okrem podpory svojich nových starších kamarátov získali aj pravidelné školenia na témy, ako komunikácia, typy osobnosti, spätná väzba, empatia, projektový manažment či vnútorná motivácia.

 

Väčšina z nich sa “naštartovala” natoľko, že vymysleli svoje vlastné podujatia či projekty. Sú to napríklad kultúrne večery, stretnutia so seniormi, prednášky, podpora zahraničných študentov či upratovanie sídlisk.

 

ERASMUS PLUS AJ V SEREDI

Vďaka programu Európskej únie Erasmus Plus a vďaka spolupráci s ďalšími organizáciami z Estónska, z Chorvátska, zo Slovinska a z Lotyšska môžeme naše aktivity posunúť ešte o krok ďalej a v rozvojových programoch pokračovať. Nielen mladí študenti, ale aj učitelia či ďalšie občianske združenia získajú vďaka tejto spolupráci našu podporu vo forme vzdelávacích školení.

Môžu sa tešiť najmä na rozvoj komunikačných zručností, inovatívne a kritické myslenie. Zameriame sa aj na zmenu trhu práce a schopnosti, ktoré budú potrebné pri nových povolaniach.

Členovia a dobrovoľníci KC PRIESTOR mali príležitosť vycestovať aj do iných krajín Európy a vzdelávať sa tak v oblasti komunitnej práce či práci s mládežou. Spoznali sme tak prístupy v krajinách, ako Lotyšsko, Slovinsko, Česko, Španielsko či Estónsko.

PRIESTOR PRI OC NOVA JE O NIEČO ZELENŠÍ

Od leta do jesene sme „makali“ na prácach v Zelenom PRIESTORe pri OC NOVA. Ide o kúsok miesta, v ktorom sa hromadili odpadky a lístie a ľudia priestor buď prekračovali, alebo využívali ako „zákutie“.

Postupne tvoríme niekoľko častí s rôznymi možnosťami využitia – časť spoločnej záhradky, časť relaxačnú a časť na zhromažďovanie sa a spoločné vzdelávanie sa či diskutovanie.

Vo vonkajšom priestore budú budúci rok prebiehať aj podujatia – kreatívne workshopy zamerané na ručné práce, akustické koncerty, diskusie. Občania okolitých sídlisk tu budú mať zároveň možnosť pestovať si bylinky a užívať ich na vlastnú potrebu.

Projekt Zelený PRIESTOR sa uskutočnil vďaka programu Spojme sa pre dobrú vec 2018 Nadácie Orange.

VATA FEST PODPORIL KOMUNITNÉHO DUCHA

Okrem rozvoja je naším pilierom aj kultúra, v rámci ktorej sme, spoločne so združením Mladá Sereď a regionálnymi umelcami, pripravili prvý komunitný festival Vata fest.

 

Prvý ročník festivalu priniesol 3 diskusie, 6 hudobných koncertov, 2 výstavy umeleckých prác a 3 dramatické predstavenia. Svoje pohybové a tanečné si návštevníci skúsili na 3 tanečných workshopoch alebo na celodennom kurze žonglovania. Klavírni nadšenci si prišli na svoje na workshope s virtuózom Norbertom Danišom a pri fotokútiku vznikli stovky fotiek.

 

Svoju prácu predstavilo takmer 60 umelcov - výrobkárov, výtvarníkov, tanečníkov, hudobníkov, filmárov a ďalších. Festival spestrilo aj gastro umenie, a to 2 kvalitné značky vína, kvalitné koláčiky, burgre a detská nostalgia, cukrová vata.

 

Názov Vata vyvolal diskusie medzi návštevníkmi a občanmi mesta a túto mystériu aj naďalej nechávame na fantázii a myslení ľudí :)

 

Festival mohol byť realizovaný vďaka podpore Mesta Sereď, ale aj vďaka ďalším partnerom podujatia, ktorými boli: Nadácia ZSE, Kaufland Slovensko, Billboardovo, Stavebniny Kurbel, MIDO. Mediálnymi partnermi boli portál aktuality.sk, regionálne Trnavské rádio a miestny portál Seredsity.sk.

 

VYPRÁVALI SME SA 5-KRÁT

Členovia a dobrovoľníci PRIESTORu zorganizovali celkovo päť Vyprávačiek, tri z nich prebiehali podujatí Vata fest. Tentokrát mali občania Serede možnosť bližšie spoznať prácu investigatívnych novinárov a uctiť si tak aj pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pozvanie prijali šéfredaktor a redaktori spravodajského portálu aktuality.sk a šéfredaktorka webu dobrenoviny.sk.

 

Okrem budúcnosti médií sa diskutovalo aj o cyklistike v meste či o výhodách dobrovoľníctva a zmysle robiť veci navyše.

 

Počas roka sa v PRIESTORe „vyprávalo“ aj o vzdelávaní a blogovaní s učiteľom Davidom Králikom a s umelcami z iniciatívy Reakcia.

 

KOMUNITNÉ STRETNUTIA AJ PRE TVOJU KOMUNITU 

Nezabúdame ani na náš tretí pilier, ktorým je pomoc a podpora. Okrem zabehnutých projektov sa vPRIESTORe zorganizovali aj stretnutia komunity, ako ženské večery s názvom Babinec, stretnutia občianskych združení, ktoré hľadali spoluprácu, podujatia ľudí, ktorí sa rozhodli svoje skúsenosti zdieľať s ostatným, kreatívne a terapeutické stretnutia.

PRIESTOR zadarmo využili aj iné občianske združenia či iniciatívy na prezentáciu, školenia alebo na prednášky. Otvorené dvere na spolupráce a hostenie externých podujatí budeme mať aj v roku 2019.

Združenie STORM opäť pripravilo niekoľko workshopov do zameraním na drogovú problematiku či rasizmus, ktoré takisto prebiehalo v príjemnom a pre deti bezpečnom prostredí nášho centra.

Rok 2018 priniesol veľa výziev i nových podnetov, ktorým dáme spoločne PRIESTOR aj v nasledujúcom roku. Ďakujeme Vám, milí priatelia, za spoluprácu a do nového roka Vám prajeme veľa PRIESTORu na výnimočné chvíle.

 

 

Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018Najsilnejšie okamihy seredského PRIESTORu 2018