Koncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v Seredi

Koncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v Seredi

Kultúra a divadlo     Ružena Šípková    

Vo štvrtok 22. novembra 2018 o 19.19 hod. sa v Múzeu holokaustu v Seredi uskutočnil koncert jednej z najúspešnejších slovenských kapiel hrajúcich world music – bratislavského Preβburger Klezmer Bandu. Táto hudobná formácia bola založená v roku 1995 a venuje sa hlavne hudbe zo strednej a východnej Európy známej pod názvom klezmer. Ten však nie je jej jedinou inšpiráciou. V jej repertoári sú badať vplyvy nielen židovskej, ale aj balkánskej a orientálnej hudby, ako aj slovenského a cigánskeho folklóru, s prímesou hudobných štýlov ako jazz, rock, reggae či latino.  Preβburger Klezmer Band je významnou kapelou na scéne world music i v európskom kontexte.  Preto sa aj mnohí ľudia potešili, keď prišla koncertovať do Serede. O koncert bol veľký záujem, výstavná miestnosť v Múzeu holokaustu bola plná obecenstva. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

           

Na úvod všetkých prítomných srdečne privítal vedúci Múzea holokaustu Martin Korčok. Koncert poctili svojou prítomnosťou veľvyslanec Francúzskej republiky pôsobiaci na Slovensku J. E. p. Christophe Léonzi a riaditeľ Poľského inštitútu Jacek Gajewski.

           

Preβburger Klezmer Band na koncerte v Seredi prezentoval svoj nový projekt Baladen (Balady) v rámci svojho Baladen & Heritage Tour. Kapela vystúpila v zostave: Marta Potančoková – spev, Juraj Adamuščin – spev, čítanie ukážok z textov v slovenčine, Ana Vyparinová-Krsmanovič – akordeón, Samo Alexander – kontrabas, spev, sprievodné slovo, Andrej Werner – husle, Miro Lago – klarinet, Valér Miko – klavír, Ján Oriško – bicie, perkusie.

           

Ako prvá zaznela temperamentná skladba bez spevu Raslavitser sher & freylekh. Po nej, ako hovorí názov projektu i najnovšieho albumu kapely Preβburger Klezmer Band, zneli predovšetkým židovské balady. Všetky tieto piesne sú plné emócií, s častými témami ako láska, život či vzťah k Bohu. Niektoré z balád sú historické, nanovo stvárnené po viac ako sedemdesiatich rokoch, iné sú novodobé. Na koncerte v Seredi sme si mali možnosť vypočuť hlavne pesničky zo Slovenska a z blízkeho okolia. Boli to napríklad štyri piesne z tvorby nedávno zosnulej Beyle Schaechter-Gottesman: Azoy lang, Zumerteg, A rege a Vos Hot lib a yidele.  Táto poetka a skladateľka pred vojnou žila vo Viedni. Piskhu li je pieseň, ktorú si radi spievali študenti rabínskej školy (ješivy) v Nitre. Zo starého poľského spevníka pochádza pesnička Di mame hot mir geshikt. Pri vzniku projektu Baladen zohralo významnú úlohu opätovné objavenie tvorby židovského hudobného skladateľa Arie (Aladára) Ben Erez Abrahamsona (1904-1992). Narodil sa v Topoľčanoch a pred emigráciou tvoril hlavne v medzivojnovej Bratislave. Venoval sa zhudobňovaniu básní najznámejších jidiš básnikov. Jeho tvorbu sme si pripomenuli baladou Grine felder. Z repertoáru programu sa svojím pôvodom vymykala La prima vez – pieseň španielskych židov. Zato pesnička Vi zenen mane paripes pochádza zo Slovenska – konkrétne z Liptovského Mikuláša. Zits ikh mir in shtibele je stará, nanovo zaranžovaná pieseň. Na albume Baladen sa nachádza i pôsobivá pesnička Ver firt di ale shifn od izraelskej speváčky, textárky, skladateľky a hudobnej aranžérky Chavy Alberstein a amerického jidiš básnika Zishe Landaua. Zmes piesní Lider fun Szatmár tvoria ľudové melódie z rôznych oblastí východnej Európy. Pesničku Karshelekh po pár úvodných taktoch obecenstvo spoznalo a veselo zatlieskalo. Jedná sa totiž o jidiš verziu slávnej pesničky Čerešne, známej v podaní Hany Hegerovej. Pieseň zaranžovala Ľubica Čekovská a autorkou prekladu je Asia Fruman z Ukrajiny. Úspech mala i temperamentná skladba Double Moyshe / Počúvni krčmára so slovenským textom Jána Štrassera. Kapela zahrala tiež  pieseň Oy Chanukah, pretože tento významný židovský sviatok v tomto roku pripadol na 3. – 10. decembra, a teda sa už blížil. Koncert sa skončil pesničkou s kabaretným nádychom – Rivkele, ktorej autorom je Zygmunt Białostocki (1897-1942), poľský židovský hudobník a skladateľ.  Po nej nasledoval veľký potlesk publika a standing ovation. A tak Preβburger Klezmer Band pridal ešte jednu skladbu – energickú pesničku s príchuťou cigánskej hudby. Obecenstvo tlieskalo do rytmu a po skončení pesničky prišlo ďalšie standing ovation.

 

Kapela Preβburger Klezmer Band na svojom koncerte ponúkla nielen krehké balady, ale aj svižnú hudbu do tanca, ktorá poslucháčov často zvádzala k potlesku do rytmu. Skladby boli parádne vygradované. Speváčka Marta Potančoková a hosťujúci spevák Juraj Adamuščin naplno predviedli svoje spevácke majstrovstvo i temperament. Ukážky zo slovenských prekladov textov piesní, ktoré spevák čítal, boli podmanivé a lyrické. V pesničke Vi zenen mane paripes si zaspieval okrem speváčky i kontrabasista Samo Alexander. Texty boli prevažne v jidiš, ale zaznela i slovenčina a španielčina.

           

Na záver Martin Korčok parafrázoval časť textu pesničky Ver firt di ale shifn a povedal, že na koncerte zazneli i hlasy detí, ktoré si Boh povolal.

 

 

Členovia kapely Preβburger Klezmer Band sa okrem interpretovania a aranžovania hudby venujú aj zberateľskej a vzdelávacej činnosti, vyhľadávajú rôzne témy a pramene, hlavne z oblasti židovskej hudby, nielen na Slovensku. Vďaka takýmto zanieteným ľuďom je hudba, aj tá staršia, stále živá a životaschopná. Niet pochýb o tom, že to má veľký význam pre hudobnú kultúru Slovenska i Európy.

Koncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v SerediKoncert kapely Preβburger Klezmer Band v Múzeu holokaustu v Seredi