Stanovisko k článku „Spadla časť fasády na seredskom kaštieli. Historická pamiatka sa pomaly rozpadá“, SN, október 2018

Rozvoj a výstavba     Pavol Ištok, Sereď    

K informácii: „Spadla časť fasády na seredskom kaštieli. Historická pamiatka sa pomaly rozpadá“, SN, október 2018, č. 8; autor: Iveta Tóthová

 

K tomu článočku si dovoľujem doplniť niečo, čo reprezentuje vôľu a záujem mesta Sereď. Do parku chodím pravidelne a robím fotodokumentáciu. Dôvodom je to, že som pri kaštieli vyrastal a to, že od roku 1980 sa tomuto areálu venujem a mám k historickým, technickým a spoločenským hodnotám tohto miesta vzťah. A štve ma neotesaný a ironický nezáujem tých, ktorí dostali dôveru a poverenie spravovať verejný, teda aj môj, aj váš,.. majetok.

 

V marci 2017 som fotil exteriér kaštieľa, stromy boli odlistené, takže bolo vidno aj to, čo v lete nie je vidno. Pri pohľade od orecha čierneho pri kaštieli ma upútal nezvyčajne prehnutý profil hrebeňa strechy a výrazné preliačenie strešnej roviny na oboch stranách, vrátane styku oplechovania komínov s krytinou a bolo jasné, čo hrozí.

 

Odvtedy som v týždňových intervaloch robil foto stavu a vývoja. Mám ich desiatky, od západu, od východu, diagonálne, čelne a pozdĺžne, vrátane konzultácií so statikom a špecialistom na drevené krovy. V júni mi bolo nepochybne zjavné kam sa to rúti... Šokovalo ma to, a preto som obratom, 22. júna 2017, emailom informoval predstaviteľa mesta (a iných) o tomto zistení:

 

„Pre potešenie zraku aj ducha stav kaštieľa dokumentujem už dlho a pozorujem vývoj. Jednoznačne – stav je havarijný a život a zdravie ohrozujúci. Okrem vyhryzených častí múrov, uvoľnených omietok, deštruovaných komínov, ríms,..., považujem za akútny stav krovu časti západného krídla v priemete pod korunou orecha čierneho zo západnej a východnej strany. Krov poklesol za 3 mesiace v hrebeni o cca 10–12 cm a ako celok sa sklonil a posunul na východ o cca 10-15 cm tak, že nad korunnou rímsou prevísa vytlačené podbitie; oplechovanie a žľab sú vytlačené a zdeformované tlakom krovu, zvod je odtrhnutý od žľabu, oplechovanie komína hovorí presne o značnom poklese, zbortená rovina strechy je jasná.

 

Tu hrozí akútna deštrukcia tejto časti krovu a veľké škody nielen na nehnuteľnosti... Podobne, ale možno neskôr je rizikový krov na styku západného krídla a bastiónu a krovu prízemnej časti južného krídla.

 

Mám k dispozícii dostatok foto, ale neposielam ich, odporúčam obhliadku na mieste.

 

Veľmi odporúčam bezodkladne osadiť ku kaštieľu niekoľko viditeľných cedúľ s jasnou výstrahou (aj pre šokovaných cudzincov) o padaní všeličoho možného a priviazať výstražné pásky tak, aby ľudia nemohli v rizikových zónach ísť blízko ku kaštieľu..., aby naozaj voľakoho nezahlušilo.

 

Rovnako je veľmi žiadúce bezodkladne zavolať na miesto špecialistu na drevené konštrukcie a aj statika a samozrejme KPÚ Trnava. Toto je havarijný stav, ktorý je možné riešiť odchylným spôsobom.“.

 

Očakával som nejakú reakciu mesta (majiteľa, správcu). Nič, nič, nič... Až v septembri 2018, po 15 mesiacoch od mojej informácie zistili, že jéééj ha, padlo. Keby bolo niekoho zranilo, asi by to bola úplne iná pesnička aj s hysterickým jačaním a vyviňovaním sa. Niekoľko hodín predtým sa tam motkali desiatky ľudí a nebolo nikoho, kto by to miesto nepochybne zneprístupnil, hoci na riziko boli mestskí upozornení pred viac ako rokom. To bol voči ľuďom mimoriadne tvrdý a nezodpovedný hazard. A skoro padnú ďalšie kusy muriva a potom krov. A ako je v Seredi zvykom, riešili akože „bezodkladne“, ako inak, pásky, výstražné tabuľky, vraj „padá omietka“ a podobné srandičky...; podobne ako kamera pri bastióne - „iba“ 6 rokov od roku 2011, kedy sme štatutára (počas opravy fasády a brány) nabádali tento kút monitorovať, lebo nejaký blbec... Nič, až to blbec najprv opakovane počmáral a dobrovoľníci to vždy opakovane opravili a potom akože bezodkladne... Neskutočné...

 

Nerobím si nádeje, že táto garnitúra s kaštieľom niečo pozitívne urobí. Nevedia ako, hoci je to ich zákonná povinnosť. A návšteva predsedu a ministerky nič nerieši. To sú také bublinky pre nevedomých.

 

Toto vám dávam na vedomie a okrem toho, tá fotka v SN mohla pravdivejšie ukázať aj viac ako ukazuje...