Župné voľby mladých nezaujímajú. Nová kampaň komunity Zastavme korupciu to chce zmeniť.

Samospráva a štátna správa     TS zastavmekorupciu.sk    

Skupina mladých aktivistov spúšťa informačnú kampaň, ktorej cieľom je motivovať mladých ľudí na Slovensku, aby sa zúčastnili blížiacich sa župných volieb. Súčasťou kampane je web podzupanom.sk, ktorý má návštevníkom pomôcť pochopiť dôležitosť nastávajúcich volieb. Kampaň organizuje komunita Zastavme korupciu, ktorá vznikla okolo rovnomennej Nadácie.


Z prieskumu agentúry Focus vyplýva, že 100 percentnú rozhodnutosť zúčastniť sa VÚC volieb, dnes deklaruje
približne 17% obyvateľov Slovenska. Medzi mladými vo veku 18-24 rokov je to však len 8%. Viac ako tretina z nich hovorí, že k urnám nepríde určite. Zvolení zástupcovia pritom majú bezprostredný vplyv na to, ako často mladým pôjde autobus.
V akom stave budú školy či nemocnice a koľko peňazí pôjde na kultúru a cesty.

 

„Cieľom kampane je informovať mladých o kompetenciách župy a dokázať, že vo voľbách si nevolia pasívnu figúrku, ale človeka, ktorý bude rozhodovať o dôležitých veciach v ich najbližšom okolí,“ vysvetľuje komunitná koordinátorka Klára Bernátová.


“Návštevníci webu si môžu nechať zaslať prehľadný zoznam kandidátov v ich kraji, ktorý môže pomôcť pri
rozhodovaní. Navyše si môžu nastaviť pripomienku, ktorá im príde tesne pred voľbami priamo do mailu,” dodáva K. Bernátová.


Súčasťou kampane bude aj komunikácia na sociálnych sieťach, do ktorej sa zapojili známe osobnosti. Podľa K. Bernátovej je na kampani zaujímavé to, že ju takmer celú tvorili práve mladí ľudia vo veku od 16 do 25 rokov.


Iniciatíva mladých motivovať rovesníkov, aby volili, prichádza v čase, kedy zaváži každý hlas. Dvojkolovú voľbu
predsedov a poslancov samosprávnych krajov parlament začiatkom tohto roku zmenil na jednokolovú. Pri tradične nízkej účasti v týchto voľbách tak o novom vedení žúp budú často rozhodovať minimálne rozdiely v odovzdaných hlasoch pre jednotlivých kandidátov.


O komunite Zastavme korupciu
Komunita Zastavme korupciu je skupina mladých aktivistov, ktorí vyvíjajú osvetové a iné protikorupčné aktivity v regiónoch po celom Slovensku. Vznikla na podnet rovnomennej Nadácie, ktorá členom komunity pomáha po odbornej a finančnej stránke. Všetky informácie o komunite Zastavme korupciu sú k dispozícii na stránke
www.komunita.zastavmekorupciu.sk.


Kontakt
Klára Bernátová, bernatova@zastavmekorupciu.sk, +421 911 026 681 - komunitná koordinátorka
Pavel Sibyla, sibyla@zastavmekorupciu.sk , +421 908 918 816, riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu