Zóna bez peňazí v novom šate

Zóna bez peňazí v novom šate

Občania a občianske združenia     Stanislava Janegová    

Aj v tomto roku sa Občianske združenie Mladá Sereď zapojilo do celoslovenskej akcie s názvom Zóna bez peňazí. V našom meste sa konala po piatykrát. Jej hlavným cieľom je dať „starým“ alebo teda používaným veciam ďalší zmysel.

 

Tento rok sa podujatie uskutočnilo v základni Občianskeho združenia, ktoré nesie názov PRIESTOR. Svoje sídlo majú už nejaký ten čas v obchodnom centre kina NOVA. Zónu bez peňazí po obsahovej a programovej stránke aj tento rok pripravovala členka Rady OZ Mladá Sereď Zuzana Javorová.

 

Každý kto mal doma nepotrebné oblečenie, hračky, topánky, dekoračné predmety, bižutériu, kabelky, či knihy, mohol ich tam priniesť a zároveň si mohol odniesť, to čo sa mu zapáčilo. Je to taký výmenný obchod, kde peniaze nehrajú žiadnu rolu.

 

Akcia oslovila okrem dospelých aj deti, ktoré si domov odnášali najmä plyšové hračky. Na dračku išlo aj oblečenie a knihy. V zóne bez peňazí sa môžu pohybovať aj náhodní návštevníci, ktorí nemusia vôbec nič priniesť, ale domov si môžu zobrať každú vec, ktorá ich v danej chvíli osloví.

 

Počas trvania podujatia sa konali dve prednášky. Počas prvej sa predstavili publiku členovia klubu CalistheniX zo Serede, ktorí sa už niekoľko rokov venujú cvičeniu s vlastnou váhou. Porozprávali o tom, aké boli ich začiatky v Dolnej Strede, ale aj o tom, že teraz môžu bez problémov už niekoľko mesiacov využívať ihrisko v Seredi, a čo ich na tomto športe motivuje.

 

Druhá prednáška bola v réžii člena OZ Mladá Sereď Antona Dúbravca ml., ktorý porozprával o svojich cestovateľských zážitkoch. Pripravená bola aj tretia prednáška zameraná na špecifickú tvorbu diárov v podaní Frederiky Fačkovcovej. Tá sa žiaľ pre chorobu nemohla dostaviť, čo bola veľká škoda, ale určite o nej ešte budeme počuť.

 

O príjemnú hudobnú atmosféru sa v tento deň všetkým postarala charizmatická speváčka Lívia Doležalová z Dvorníkov, ktorá zahrala na gitare veľa pekných melodických piesní z vlastnej tvorby.

 

O svoju tvorbu sa do PRIESTORU prišla podeliť aj Andra Beličková zo Serede, ktorá vytvára šikovnými rukami vypaľované dekoračné tabuľky z dreva podľa vlastnej fantázie alebo priamo na objednávku.

 

I keď Zóna bez peňazí sa konala v Seredi po piatykrát, organizátori skonštatovali, že návštevníci majú oproti iným mestám na Slovensku stále akýsi ostych, len tak prísť a zobrať si bez zaplatenia ľubovoľnú vec, ktorá ich zaujme. A ak sa aj niekto z ľudí nakoniec osmelí, začne sa ospravedlňovať, že si vzal viac ako jeden kus. Raz darmo, asi sme všetci naučení, že nič nie je v živote len tak zadarmo, no koncom novembra by sme si mali tento vrodený vzorec jednoducho vymazať z hlavy a prísť na bezplatné nákupy.....

Zóna bez peňazí v novom šateZóna bez peňazí v novom šateZóna bez peňazí v novom šateZóna bez peňazí v novom šateZóna bez peňazí v novom šateZóna bez peňazí v novom šateZóna bez peňazí v novom šate