Lenka Beluská talentovaná mladá fotografka

Lenka Beluská talentovaná mladá fotografka

Umenie a literatúra     redakcia    
Lenka Beluská - autoportrétI keď je fotografia staršia pani, v poslednom desaťročí sa jej podarilo omladnúť – digitalizovať sa. Moderná doba prináša nové nástroje a spôsoby vyjadrovania svojho umeleckého ja a s tým prichádzajú aj mladí talentovaní ľudia, ktorí sa dokážu prezentovať svojou tvorbou širšiemu publiku. Internet nám všetkým umožňuje prístup k fotografiám, ktoré sme predtým mohli sledovať len v fotoateliéroch, či galériách. Preč sú časy keď bol v našom meste len jeden fotograf, ktorého meno bolo synonymom fotografie. Dnes Vám predstavíme jednu mladú talentovanú fotografku, ktorá pôsobí v našom meste a okolí :

Predstavíš sa nám kto si a kde fotíš ?

Moje meno je Lenka Beluská. Povolaním učiteľka a zároveň amatérska fotografka. Momentálne pôsobím v Seredi a v okolí.

Prečo práve fotografia ?

K fotografii inklinujem už od čias štúdiíí na Katedre výtvarného umenia Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. Fascinuje ma možnosť zachytiť jedinečný okamih.

Kedy si začala s fotením, a kedy s tým profesionálnym ?

Nepovažujem sa za profesionálnu fotografku. Stále sa iba učím, hľadám vlastný "rukopis".

Pamätáš si svoj prvý fotoaparát ?

Mojím prvým fotoaparátom bol maličký kompakt značky Fuji. Zničila som si ho vyliatím džúsu v kabelke a dosť ma to vtedy mrzelo. Bol to fajn foťáčik.

Čo je tvoja silná stránka pri fotografovaní ? Je niečo čo v hľadáčiku vidíš len ty ?

Silné stránky? Myslím, že chuť experimentovať.

Čo (kde, koho) najradšej fotíš ?

Najradšej fotím portréty ... tváre, pohľady, nálady. Mám síce rada napr. i fashion fotografiu, ale osobne sa jej nevenujem, uprednostňujem charakterové portréty. A v poslednej dobe som sa pomerne zamerala na deti, možno sa na ne začnem špecializovať

Máš svojho Spidermana, ako ho mal Peter Parker ? (pozn. redakcie : osobu alebo miesto, ktorú nemôžeš neodfotiť, keď máš príležitosť, alebo sa nedá fotiť nikomu inému)

Dalo by sa povedať, že takouto osobou je moja sestra Pavlína, ktorej tvár ma vždy zvádza vziať do rúk fotoaparát a fotiť.

Máš aj klasické vzdelanie vo fotografovaní, ak áno aké ? Dalo ti to niečo ?

Ako som už spomínala, študovala som na Katedre výtvarného umenia, kde som sa okrem iného zoznámila i s fotografiou. Patrila k mojim obľúbeným predmetom a mnohé svoje výtvarné práce som realizovala práve vo forme fotografií, nevynímajúc samotnú diplomovú prácu.

Akým fotoaparátom fotíš teraz ? Máš vysnený fotoaparát, ktorý by si chcela používať ?

Momentálne fotím amatérskou zrkadlovkou Canon EOS 500D a vysnívaný fotoaparát nemám. Zastávam totiž názor, že na vytvorenie výbornej fotografie nie je dôležité mať perfektnú "mašinu", ale predovšetkým cit, správne vnímanie a skvelé svetlo.

Máš obľúbeného fotografa, resp. vzor ?


Obdivujem mnohých fotografov, ale nemôžem povedať, že by som v niektorom z nich videla svoj vzor.

Kde by sme si mohli prezrieť tvoje práce (ateliér, výstava, web, sociálne siete a pod...) ?


Vlastnú webovú stránku zatiaľ nemám, no moje fotografie sú k nahliadnutiu na sociálnej sieti Facebook. Nájdete si ma pod menom L.Beluská Photography.

Aké sú tvoje ciele v oblasti fotografovania ?


Ciele? Chcem, fotiť tak, aby som mohla byť na svoju prácu skutočne hrdá.

Čo autoportrét ? Máš nejaký ? Vydaril sa ?

Autoportrétov mám niekoľko. Moja tvár a jej výrazové schopnosti sú mojim obľúbeným nástrojom, ktoré ma dosiaľ nesklamali.

Aké máš plány v najbližšom období čo sa týka fotografovania ?

Mám mnoho plánov do budúcna, ale nie je to nič veľké. Plánujem naďalej fotiť a zdokonaľovať sa, osloviť svojou prácou čo najviac ľudí.

Ďakujeme za rozhovor.

pri fotení portrétov preferujem denné svetlo. Nenahradí ho žiadna \práve koncerty boli miestom mojich fotografických začiatkov. Naučili ma rýchle reagovať na zmenené svetelné podmienky a popasovať sa s často malým priestorom na fotenie.so svadobnou fotografiou sa zatiaľ poznám len krátko, ale usilovne pracujem na napredovaní tohto nášho \autoportrétMomentálne som objavila čaro detskej fotografie. Deti sú úžasným objektom na fotografovanie.Momentálne som objavila čaro detskej fotografie. Deti sú úžasným objektom na fotografovanie.pri fotení portrétov preferujem denné svetlo. Nenahradí ho žiadna \intenzívne spolupracujem s kapelou The Paranoid, ktorá si získava čoraz vyššiu popularitu nielen na Slovensku, ale i v zahraničíMomentálne som objavila čaro detskej fotografie. Deti sú úžasným objektom na fotografovanie.Moja sestra Pavlína je nekonečným zdrojom inšpirácie pre moju tvorbu.so svadobnou fotografiou sa zatiaľ poznám len krátko, ale usilovne pracujem na napredovaní tohto nášho \autoportrétpráve koncerty boli miestom mojich fotografických začiatkov. Naučili ma rýchle reagovať na zmenené svetelné podmienky a popasovať sa s často malým priestorom na fotenie.so svadobnou fotografiou sa zatiaľ poznám len krátko, ale usilovne pracujem na napredovaní tohto nášho \so svadobnou fotografiou sa zatiaľ poznám len krátko, ale usilovne pracujem na napredovaní tohto nášho \práve koncerty boli miestom mojich fotografických začiatkov. Naučili ma rýchle reagovať na zmenené svetelné podmienky a popasovať sa s často malým priestorom na fotenie.